Vaktler, fuglenes aristokrat

Påsken binger ofte med seg mye mat, og for noen litt fetere mat enn vanlig. Da er det greit å kunne unne seg en mild, smakfull, slankende og enkel middag. Vaktler for eksempel. Disse deilige oppdrettsfuglene som også begynner å bli populære i Norge, er svært så enkle å tilberede; litt salt, pepper og et par krydderdryss til, en tur i grillen, og de er ferdige.

”En aristokrat i fugleverdenen” sier noen. Men hva er egentlig vaktler for noen fugler? Navnet kommer fra det flamske ordet quakele. Denne minste hønsefuglen vår hører til i fasanfamilien, og har et lyst, mørt og deilig kjøtt med en mild smak. Trekkfugl i vill tilstand, og rødlistet i Norge. Derfor er oppdrettsfuglene på rundt 200 grams slaktevekt vårt eneste alternativ. De ville vaktlene sies å høre til ”det høyeste aristokratiet i fugleverdenen”, og oppdrettsvaktlene følger helt sikkert rett etter. Mange utenlandske kjøkkensjefers bibel, den franske Larousse, har hele 44 oppskrifter med vaktler.


Vaktler med borettaneløk
Ingredienser:
1 vaktel til hver
boretaneløk og hvitløk
små delikatessepoteter
salatblanding
olivenolje og smør
Slik gjør du:
Klipp av vingene og skjær av halsen på fuglen. Pensle først med jomfruolivenolje, dryss så over salt, pepper, litt paprika og allroundkrydder. Ha litt olje og meierismør i et grillfat el. Legg i fuglene og løken/hvitløken, og grill som anvist over. Kok potetene, bland salaten, og legg opp som på bildet under.
Og slik la vi det opp; med norske små delikatessepoteter, ferdigskrellet borretaneløk, hvitløkfedd og en god salat.