Tunfisk med nypoteter
Tunfisk er egentlig veldig godt. Men vær sikker på at den kommer fra et bærekraftig fiske. Det gjør denne. Og servert med nypoteter med skall, og en god vin og løksaus, trenger man egentlig ikke noe særlig mer. Et meget godt alternativ til et godt kjøttstykke. Fisk har jo også kjøtt!

Tunfisken, av typen Thunnus albacares, er fisket med håndline mellom Indonesia og Filippinene. Men bare en krok pr line, slik det har vært gjort i 150 år. Da er man sikker på å ikke «delfinfiske» som andre linebruk kan gjøre. Delfiner er fredet. I år har vi jo åpnet for å fiske 30 tonn «norsk» tunfisk også; makrellstørje.


Tunfisk med nypoteter
Ingredienser:
4 tunfiskbiffer, fryste eller ferske
nypoteter til 4
jomfruolje
hvitvin
3 ss creme fraiche
2 sjalottløk
3 hvitløkkløfter
persille
Slik gjør du:
Grovhakk løk og hvitløk, og la dem surre i olivenolje til blank. Ha i en skvett hvitvin og kok inn noe. Legg i fiskestykkene og brune dem lett på begge sider. Ta dem ut og kok inn litt til.
Skrell i mellomtiden de små nypotetene, og kok dem slik du liker dem. Server med grovhakket persille.