Lago Maggiore, hvor fisken brukes
Det er på denne tiden mange velger seg Piemonte, september er deilig; god varme for oss nordboere, årets grøde høstes inn, vinene er på vei, og ved sjøen ligger restaurantene tett i tett. Og: de serverer deilig ferskvannsfisk fra sjøen! I Norge har vi fjernet oss nesten helt fra disse delikatessene. Lago Maggiore er ikke sjøen skandinaviere vanligvis reiser til, mer kjent for dem er nok Comosjøen og Gardasjøen. Men Maggiore burde kanskje være neste besøk verdt, for mer skjønnhet enn der skal du lete godt etter. Og, den er en av sjøene hvor fisk fra innsjøen fåes overalt i de små koselige restaurantene. Og i enkelte butikker, for det meste går til spisestedene.
De borromeiske øyer har hundreårig tradisjon som et av de viktigste målene for kunstinteresserte reisende. Spesielt gjaldt det Isola Bella, som opprinnelig het Isola Isabella. Så har vi Isola Madre med et lite palass og fantastiske terrassehager, og endelig Isola dei Pescatori, eller fiskernes øy.
En flåte av små turistskip frakter deg mellom de tre øyene, og på Isola Bella eller dei Pescatori kan du innta deilig mat med lokale råvarer, spesielt fisk fra sjøen.
Lago Maggiore ligger i to italienske regioner; Piemonte i vest, og Lombardiet i øst. Og den øverste delen er sveitsisk, du kjenner kanskje til Ascona og Locarno, de to sveitsiske byene som ligger i den øverste delen av sjøen.
Abborfilet med toast
Ingredienser:
12 små abbor
olivenolje
persille
baguette
salt og pepper fra kvern
Slik gjør du:
Rens og filetèr fisken. «Buksèr» den fri for ben; Se her.
Stek den i god olivenolje med litt finklippet persille.
Stek toast i skiver fra baguette. PRONTO!