Harelår med skogssopp

Harelårene marineres med salt, pepper, jomfruolje, revet løk og hvitløk, og knuste enerbær. Et par timer i kjøleskap før tilberedning holder.

Vilt er skikkelig god vintermat, men akk! så vanskelig å få tak i i Norge. Det er vel knapt nok noen fisk- og viltforretninger igjen i «matlandet» Norge dessverre. Derfor tar vi av og til en tur til Sverige med overnatting for å handle råvarer vi ikke får tak i i 3-matkjedelandet Norge. Disse harelårene er skotske, og altså kjøpt i Sverige.

Først brunes den ene siden i god olivenolje og litt smør. Så den andre.
3 store tomater er skoldet, og klare for å deles opp i små firkanter, frøene kaster du.
Legg tomatene i et ildfast fat sammen med kraften og harelårene, og sett i stekovnen ved 180 grader en halvtimes tid.
Legg i noen hvitløkkløfter og barder med spekkstrimler som på bildet. De både gir smak og holder kjøttet noenlunde saftig. Stek videre en halvtime til.
Sett opp temperaturen til 220 grader mens du øser over sjy med jevne mellomrom. 10 minutter holder.
Ferdig! Spekkstrimlene er tatt av, og kjøttet er klart for oppskjæring.
Stek blandingssopp eller innkjøpt champignon dersom du ikke har blandingssopp. Her kantarell og traktkantarell.
Kok godt med sort- eller grønnkål en 15 minutters tid i lettsaltet vann.
Avkjøl kålen i isvann for å holde på den fine fargen.
Brun sjalottløk, hvitløk og soltørket tomat i en wok, og tilsett den grovhakkede sortkålen. Bland godt, riv over litt muskatnøtt og ha i en god klikk smør.
Og slik la vi opp den deilige viltretten; lårene skåret i skiver; saftige og gode ble de, skyen ble en deilig saus jevnet med litt maizena, sortkålblandingen ble lagt på med soppen på toppen. Et glass god 11 år gammel toscansk rødvin gikk fint som drikke.