Saltkjøtt og kålrotstuing

Det begynner å høstes og vintres; da kan jo en god gryte være en god start på den kaldere årstiden. I dag lager vi saltkjøtt og kålrotstuing; en variant av saltkjøtt og erter. På bildet noe godt til gryten: Gulrot, stangselleri, sellerirot, og sjalottløk.
I denne store kjelen ligger grønnsakene; en svineknoke, lettsaltet flesk, og lammekjøtt. Godt med vann, og litt kyllingkraft med kraft fra flaske gir basisen for den deilige kraften vi får når alt er kokt ferdig. Salt trengs ikke foreløpig, neppe senere heller. Det vil tiden vise. NB! Kok gjerne opp og slå av vannet dersom du tror kraften blir for salt. Og så «påa´n igjen».
Alt er kokt opp og får nå småkoke/trekke et par-tre timers tid, til kjøttet slipper benet. Fire nellikspiker er stukket inn i flesket. Et laurbærblad gir ekstra smak til denne deilige retten.
Ferdig; svineknoke bak, ved siden av vossakorv som fikk trekke med de siste 20 minuttene, foran lammeknoke, lammeskiver og det kokte flesket. Flesket kunne godt vært lagt i etter en times koking for ikke å falle fra hverandre, men det velger du selv. Det gikk greit har.
Kålroten får koke til den er passe mør.
Så siler du den av, kjører den i hurtigmikser, og krydrer med litt kokevann fra kjøttet, pepper, revet muskatnøtt, og en god klatt smør.
Mel og smør spes med kraften fra kjøttet; pass på at kraften ikke er for salt, juster evt med vann. En god ss pepperrot gjorde seg.
Og her ligger herlighetene , servert med en deilig Cremant de Jura, skulle egentlig vært en fra Alsace, men polet hadde ikke det denne dagen. Alsace var selvfølgelig for å ære Alsace sin matrett nummer en; Choucroute! Les hele historien om Aslace, trykk på linken.