
I dag tok vi for oss fryseren etter sjømat som passer å spise en kald vinterdag. Og noe fant vi; 3 fileter deilig Alaska pollock fra Norice Seafood på Gvarv, nabokommunen til Bø. Flotte singelfryste fileter. Små sepia-blekksprut fant vi også, og en nyinnkjøpt råfryst kongekrabbeklo fra Meny. Dette tegner godt!
Fisken, løken og blekkspruten får surre et par minutter i jomfruolje, før vi setter til de soltørkete tomatene finhakket, sammen med tomatpuré og litt hvitvin.
Krabbekloen er delt opp i leddene, og får trekke ved 80-90 grader i 12 minutter. Perfekt ble det, og best av alt, klokjøttet henger ikke fast i kloskallet.
Kongekrabbe, sepia og pollock
Ingredienser: (til 2 personer, justèr selv til flere)
en kongekrabbeklo
3 fileter av en fast fisk, torsk går ikke, sei går fint
noen sepia eller andre blekkspruter
en god ss soltørket tomat
en god ss tomatpuré
hvitvin og jomfruolje
basilikum, salt og pepper
italiensk ansjos
en borettaneløk
fransk deilig baguette fra Rema 1000, den må du prøve!
Slik gjør du:
Del krabbekloen i leddene, og la dem syde ved 80 til 90 grader i 12 minutter. Del fisken og blekkspruten som forklart ovenfor. Følg ellers tilberedningsmåten under bildene. Godt ble det!

